HAK GAZETESİ

Domuz Gribine Dikkat

Nevşehir'de domuz gribi vakası görüldü.

Domuz Gribine Dikkat
Tarih: 12-01-2016 09:28
922 Okunma

Sağlık Müdürü Dr. Rahim Ünlübay, Nevşehir'de domuz gribine yakalanan hastanın sağlık durumunun iyi olduğunu, bunun dışında bir hastadan alınan numunenin sonucunu beklediklerini açıkladı.

Domuz gribi olarak Nevşehir'de bir tane vaka bulunduğunu belirten Ünlübay, "Grip vakalarında bir artış var, ama bu mevsimle ilgilidir. Her yıl kaç tane grip vakası görüyorsak, üç aşağı beş yukarı aynı sayılarda seyrediyor. Bize yüksek ateş, öksürük, balgam gibi şikayetlerle gelen hastaları takip ediyoruz. Şüpheli gördüklerimizden numuneler alıp gönderdik, bu numunelerden biri pozitif çıktı. Yani bir kişide domuz gribi vakası teşhisi koyduk. Şu anda hastanemizde hala tedavi görüyor. Genel durumu gayet iyi, tedavisine devam ediyoruz. Biz bununla ilgili tedbirlerimizi aldık. Diğer hastalara bulaşma ihtimalini azaltmanın yanında, toplumda bir domuz gribi infiali oluşmasının önüne geçmek üzere Devlet Hastanesi bünyesinde izole odalar oluşturduk. Şu anda yedi izole odamız mevcut, bir kişi yatıyor. Şüpheli gördüklerimizi oraya alıyoruz. Şüpheli gördüğümüz bir vaka daha var. Tedbir amaçlı onu da oraya aldık" dedi.

Domuz gribinin normal grip hastalığından çok yüksek bir öldürücülüğünün olmadığını ifade eden Rahim Ünlübay, "Toplumda böyle bir infial var, ama normal gripten daha tehlikeli ve öldürücü diye bir şey yok. Domuz gribi, grip mikrobunun bir türüdür. O yüzden çok yüksek bir öldürücülüğe sahip değil. 

İlimizde bir vakamız var ve onu da takip ediyoruz. Genel durumu da gayet iyi" diye konuştu.

Domuz gribi için alınacak ekstra tedbirlerin olmadığını, genel tedbirlerin olduğunu kaydeden Ünlübay, beslenme konusunda şu bilgileri verdi: "Özellikle vücut direncini artıracak şeyler yapmamız gerek. Bunlardan en önemlisi sağlıklı beslenmeliyiz. Kahvaltımıza özen göstermeliyiz. Öğünlerimizi düzenli yapmalıyız. Yediğimiz yiyecekleri ölçülü yemeliyiz. Sürekli karbonhidratlarla beslenmemeliyiz. Sürekli proteinle beslenmemeliyiz. Hepsini belirli miktarda tüketmeliyiz. Vücut direncini artıran en önemli şeyler vitaminlerdir. Vitaminleri kesinlikle dışarıdan sentetik değil, mevsimsel sebze ve meyveleri tüketmeliyiz. Yani kış günü çilek yersek bir anlamı olmaz. Çünkü bunun doğal olmadığı, hormonlu olduğu aşikar. Burası tropikal bir bölge değil ki kışın çilek yetişsin. Kışın portakal, mandalina yiyeceksiniz. Artık manavlarda, marketlerde her mevsim her meyveyi neredeyse bulabiliyoruz. Tabii bir de kışın giydiğimiz kıyafetlere dikkat etmeliyiz. Biraz daha kalın giyinmeliyiz. Ayrıca toplu ortamlarda çok bulunmamak iyi olur. Ne kadar kalabalık bir ortamda bulunursak, hasta olan birinin bize de bulaştırması daha kolay olur."


YORUM YAP

FACEBOOK YORUM YAP


DİĞER HABERLER


Masa Üstü Sürüme Geç