HAK GAZETESİ

Bebeklere Kalp Hastalığı Taraması

Nevşehir Devlet Hastanesinde Yeni Doğan Bebeklere Doğumsal Kalp Hastalıkları Taraması yapılmaya başlandı.

Bebeklere Kalp Hastalığı Taraması
Tarih: 22-03-2016 19:43
1262 Okunma

Devlet Hastanesinde doğum, jinekoloji ve yeni doğan yoğun bakım servislerinde, yeni alınan Pulse Oksimetre cihazı ile bebeklere kalp hastalığı  taraması yapılıyor. Bebekler taburcu olmadan önce, bebek hemşirelerinin gözetiminde doğumdan 24 saat sonra kritik konjenital (Doğuştan) kalp hastalığı  (KKKH) taramasından geçiriliyor.

Nevşehir Devlet Hastanesi yöneticisi Dr. Yücel Şal, kritik konjenital kalp hastalığının erken tanısının önemli olduğunu söyledi. Dr. Şal, "Türkiye'de yılda yaklaşık 10.000 - 12.000 bebek kritik konjenital kalp hastalıklı (KKKH) doğmaktadır. Bunların 5.000 kadarı cerrahi ve girişimsel   tedavi gerektirir. Tedavi olan olguların % 85'i erişkin yaşa ulaşmaktadır. Bu yüzden yeni doğan bebeklerde bu tarama, erken kalp hastalığı tanısı için çok önemlidir" dedi.

Şal şöyle devam etti: "Konjenital doğuştan veya doğuşta var olan demektir. Konjenital kalp hastalığı ise doğumda var olan kalp hastalığı demek olup, gebelik esnasında kalbin veya ana kan damarlarının gelişimindeki bir yetersizlikten kaynaklanmaktadır. Kritik konjenital kalp hastalığı 1000 doğumda 3 vakada görülür.

Konjenital (Doğumsal) kalp hastalıkları, genellikle bebeğin anne karnında organlarının gelişim dönemi olan gebeliğin ilk 8 haftası içinde ortaya çıkar. Ailede bu tür bir hastalığın olması, yaşlı anne gebeliği, insulin kullanan şeker hastası kadınların gebelikleri, gebeliğin ilk 8 ayında ilaç kullanılması, röntgen ışınları, kızamıkçık gibi enfeksiyonlar doğuştan kalp hastalığı riskini artırır. Ancak bu tür hastalıkla başvuran ailelerin çoğunda bir neden yoktur. 

Pulse Oksimetri cihazı ile yapılan tarama sonrası, kan oksijen satürasyonu (doygunluğu) seviyesi ölçülmesi ile KKKH için erken tanıya yardımcı olmaktadır. Hastanemizde tüm yeni doğanlara taburculuk öncesi 24 saati dolunca pulse oksimetre cihazımız ile bu taramayı yapıyoruz. Bebek hemşirelerinin yaptığı tarama ile sonuçlar uzman hekimlerimiz tarafından değerlendirilerek, bebeklerimiz kalple ilgili herhangi bir olumsuz bulgu görülmediği takdirde taburcu edilmektedir."


YORUM YAP

FACEBOOK YORUM YAP


DİĞER HABERLER


Masa Üstü Sürüme Geç